790 391 846

536 009 212

Od 1 stycznia 2020 wprowadzono obowiązek posiadania strony internetowej.

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która została podpisana 6 września 2019 roku wprowadziła w szeregi spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych szereg zmian. Jedną z najważniejszych jest to, iż z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie wszedł zapis mówiący o tym, iż każda taka spółka musi posiadać własną stronę internetową. Jeśli spółka taką witrynę już posiada musi ją odpowiednio zmodyfikować, aby działała zgodnie z obowiązującymi zapisami.

Na czym konkretnie polega zmiana?

Spółki wyszczególnione powyżej mają taki obowiązek głównie ze względu na to, aby skutecznie komunikować się ze wszystkimi swoimi akcjonariuszami. Do tej pory było to dość utrudnione, dlatego ustawa ma ten proces zdecydowanie ułatwić. Każda spółka w wyznaczonym miejscu na własnej stronie internetowej ma obowiązek zamieszczać najważniejsze ogłoszenia dla akcjonariuszy, ale też zmieniające się statuty, itd. Strony internetowe muszą być jak najszybciej dostosowane do nowych przepisów, tak aby nie załapać się na żadne poważne kary.

Nie wszystkie spółki posiadały do tej pory witryny internetowe, dlatego ta zmiana w społeczeństwie jest bardzo różnie odbierana. Z faktami jednak nie można dyskutować, a do nowych zasad spółki muszą się po prostu dostosować. Projektowanie stron internetowych musi opierać się od tej pory na tym, aby wyszczególnić na stronie specjalną sekcję, dzięki której właściciele spółek będą mogli bez problemów porozumiewać się z akcjonariuszami. Na szczęście osoby odpowiadające za tego typu prace nie mają z tym żadnych trudności.

Opisywana zmiana dotyczy wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, nie ma od tego absolutnie żadnych wyjątków. Zmiana ta ma na celu przyspieszyć proces digitalizacji spółek, który w pewnym momencie został zahamowany. Pewne wątpliwości budzi jednak fakt związany z tym, iż nowymi przepisami objęte są również spółki komandytowo-akcyjne. Co prawda emitują one akcje, jednak nadal pozostają spółkami o charakterze osobowym. Tego typu spółki nierzadko funkcjonują w obrębie małych struktur, a konkretniej rodzin. Rodzi to za sobą pewne wątpliwości, czy aby na pewno rosnące koszty prowadzenia strony internetowej lub jej zakładania są w pełni uzasadnione. Każda spółka powinna założyć taką stronę jeszcze przed dniem 1 stycznia 2020 roku, w innym przypadku należy zrobić to bezzwłocznie. Dopuszczalne są pewne odchylenia od normy, ponieważ nowelizacja została ogłoszona stosunkowo późno.

Obowiązek zgłoszenia informacji o stronie internetowej spółki

Każda spółka ma od tej pory obowiązek zgłoszenia informacji na temat swojej strony internetowej. Należy zrobić to w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek o dokonanie wpisu do obowiązującego Rejestru powinien być złożony nie później niż siódmego dnia od dnia zjawiska, które uzasadniałoby dokonanie takiego wpisu. Dostosowanie się do nowych zasad dla niektórych spółek na pewno będzie sporym problemem, ponieważ dotychczas nie wszystkie spółki przykładały do prowadzenia stron internetowych większą wagę. Musi się to jednak zmienić, jeśli ktoś nie chce narazić się na surowe kary ze strony państwa (sięgające grzywien o wartości 5000 złotych na każdą osobę oddzielnie). Należy pamiętać o tym, aby nie tylko założyć stronę internetową, ale również zgłosić ten fakt w wyznaczonym terminie do Krajowego Rejestru Sądowego.

Proponujemy Państwu profesjonalne tworzenie stron internetowych, dopasowanych do aktualnych wymogów prawa. Jako twórcy posiadamy w tym zakresie spore doświadczenie i z pewnością wykonamy to zadanie bezbłędnie oraz sprawnie.

interaktywni24.pl

ul. Chmielna 2/31

00-020 Warszawa

NIP: 531-163-48-09

Sandra Pędzisz

tel: 790 391 846

e-mail: sandra@interaktywni24.pl

Maciej Pietraczyk

tel: 536 009 212

e-mail: maciek@interaktywni24.pl

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ